.
Druk DTG

Druk DTG

Poznaj DTG

Cyfrowa technologia naszych nadruków

DTG – Direct to garment printing lub digital to garment printing - to technologia druku cyfrowego bezpośrednio na tekstyliach. Jest ona podobna do drukarki atramentowej, jednak głowice drukujące i przede wszystkim tusze są mocno zmodyfikowane i dostosowane do druku na tkaninach. Dwoma podstawowymi elementami drukarki są: platforma transportująca medium, które chcemy zadrukować, oraz wspomniane tusze. Te ostatnie są specjalnie zaprojektowane, aby były wchłaniane przez włókno tkaniny, na której drukujemy. Dzięki temu nadruk DTG w efekcie końcowy wyróżnia się na ubraniu, jest trwalszy niż sitodruk czy folia i nie daje efektu "grubości" nadruku.


UWAGA! Aktualnie druk DTG wykonujemy tylko na białych produktach.


Zalety druku dtg

Główną zaletą nadruku DTG jest brak kosztów związanych z przygotowaniem szablonu druku oraz możliwość natychmiastowego, bezpośredniego zadruku. Do wad można zaliczyć trudne w utrzymaniu drukarki, które potrafią zapychać się atramentem. Wystarczy jednak trochę doświadczenia i dbałość o drukarkę, a wada ta może zmienić się w zaletę. Codzienne (w ciągu dnia także) czyszczenie i dbanie o nasze maszyny, przeglądy serwisowe pozwalają na efektywne i długie eksploatowanie drukarek. Oczywiście daje to nam pewność, że nasze nadruki dtg są zawsze najwyższej jakości. Praca na sprawnym i zadbanym sprzęcie to podobno też połowa sukcesu ;).

Drukowanie na koszulkach (lub innych materiałach) odbywa się bez bezpośredniego kontaktu głowicy z podłożem co pozwala na dokładniejsze odwzorowanie obrazu.


Porównanie druku dtg z innymi technikami

Jest to stosunkowo nowa technologia (od kilku lat na rynku), która pod wieloma względami wyprzedza inne sposoby druku na t-shirtach. W przeciwieństwie do sitodruku, nie musimy tu przygotowywać kosztownej matrycy, możemy drukować przejścia tonalne (gradienty) bez żadnego problemu i bez wpływu na cenę. Wszystkie kolory drukujemy w tym samym czasie, co oznacza brak potencjalnych przesunięć, jak to bywa przy sicie. W sitodruku ilość kolorów zwiększa koszt (dla każdego koloru trzeba przygotować matrycę). Sitodruk może okazać się bardziej opłacalny w porównaniu z DTG ale tylko przy bardzo dużych nakładach i prostych nadrukach. W takiej sytuacji może (choć to zależy od wykonawcy) okazać się, że sito będzie tańsze niż nadruk bezpośredni (DTG).

Inną technologią znakowania może być folia flock lub flex. Ten sposób pozwala na stosunkowo niedrogie znakowanie już od niewielkiej ilości sztuk, ale folia jest naprasowywana na koszulkę i ma wyraźną grubość. Co więcej, naprasowana folia jest mniej trwała niż bezpośredni druk DTG.

Kolejna metoda nadruku to termo-transfer – pozwala wykonać nadruk wysokiej jakości. Jednak nadruk termo-transferowy może być wykonywany tylko na materiałach poliestrowych i najlepiej odwzorowuje się projekt nadruku na kolorze białym. W przypadku nadruku DTG dzięki zastosowaniu pre-treatmentu jesteśmy w stanie jak najwierniej przygotować nadruk według projektu.

przejdź do kreatora
druk dtg na koszulkach
druk dtg na torbach
druk dtg na tshirt
druk dtg na bluzach

Napisz do nas