Poznaj DTG cyfrową technologię naszych nadruków

DTG – Direct to garment printing lub digital to garment printing to technologia druku cyfrowego bezpośrednio na tekstyliach. Jest ona podobna do drukarki atramentowej, jednak głowice drukujące i przede wszystkim tusze są mocno zmodyfikowane i dostosowane do druku na tkaninach. Dwoma podstawowymi elementami drukarki są: platforma transportująca medium, które chcemy zadrukować, oraz wspomniane tusze. Te ostatnie są specjalnie zaprojektowane, aby były wchłaniane przez włókno tkaniny, na której drukujemy.

Zalety druku DTG – techniki, którą wykorzystujemy do drukowania naszych koszulek

Główną zaletą druku DTG jest brak kosztów związanych z przygotowaniem druku, oraz możliwość natychmiastowego, bezpośredniego zadruku. Do wad można zaliczyć trudne w utrzymaniu drukarki, które potrafią zapychać się atramentem. Wystarczy jednak trochę doświadczenia i dbałość o drukarkę.

Drukowanie na koszulkach (lub innych materiałach) odbywa się bez bezpośredniego kontaktu głowicy z podłożem co pozwala na dokładniejsze odwzorowanie obrazu.

Porównanie druku DTG z innymi technikami

Jest to stosunkowo nowa technologia (kilka lat na rynku), która pod wieloma względami wyprzedza inne sposoby druku na t-shirtach. W przeciwieństwie do sitodruku, nie musimy tu przygotowywać kosztownej matrycy, możemy drukować przejścia tonalne (gradienty) bez żadnego problemu i bez wpływu na cenę. Wszystkie kolory drukujemy w tym samym czasie, co oznacza brak potencjalnych przesunięć, jak to bywa przy sicie. W sitodruku ilość kolorów zwiększa koszt (dla każdego koloru trzeba przygotować matrycę). Sitodruk może okazać się bardziej opłacalny w porównaniu z DTG ale tylko przy bardzo dużych nakładach i prostych nadrukach. W takiej sytuacji może (choć to zależy od wykonawcy) okazać się, że sito będzie tańsze niż nadruk bezpośredni (DTG).
Inną technologią znakowania może być folia flock lub flex. Ten sposób pozwala na stosunkowo nie drogie znakowanie już od nie wielkiej ilości sztuk ale folia jest naprasowywana na koszulkę i ma wyraźną grubość. Co więcej naprasowana folia jest mniej trwała niż bezpośredni druk DTG.
Kolejna opcja to termotransfer – pozwala drukować w wysokiej jakości ale druk jest bardzo nie trwały i niszczy się już po kilku praniach.